FridaBaby Baby’s Nosefrida Hygiene Filters (Multicolour)
₹699.00
Reviews Summary by AI:
5 in stock
SKU:
MP75996
Category: Mother and Baby Care
Tags: B002GPVER0, Baby-Care, FMCGPrice, Frida Baby, FridaBaby, FridaBabys, Health, Health and Wellness, KCIP, Medpick, MPMDD, MPMP, MPMPPPP, Wellness, XD-QOTP-TLTL
Description
Technical Details
| Model Number | Hygiene Filters |
|---|---|
| Target gender | Unisex |
| Batteries required | No |
| Is portable | No |
| Product Dimensions | 7.6 x 3.8 x 15.2 cm; 10 Grams |
| Item model number | Hygiene Filters |
| Manufacturer | FridaBaby |
| Item Weight | 10 g |
100% WEIRD. 100% HYGIENIC. Disposable NoseFrida Hygiene Filters are clinically proven to prevent mucus or bacterial transfer for seamless snotsucking.
HYGIENIC: Disposable filters are clinically proven to prevent the transfer of mucus or bacterial germs to the snot sucker when clearing stuffy noses. Replace filter after every use.
20 HYGIENE FILTERS: Replace hygiene filter after each use to maintain suction effectiveness of the NoseFrida and minimize moisture buildup.
BETTER TOGETHER: For seamless snot sucking use these Hygiene Filters with Frida Baby’s Nasal Aspirator NoseFrida The Snotsucker (not included).
Product Anatomy
- Natural, safe nostril cover
- Disposable, 100% hygienic booger catcher
- nose hose
- BPA- and phthalate-free mouthpiece*
Additional information
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 15 × 10 cm |
| Brand | FridaBaby |
| Item Weight | 10 g |
| Country of origin | USA |
Shipping & Delivery
Orders made at Medorna are initiated and processed for shipment upon receipt of request from the customer. Please note that our Shipping Services (Fee, Transportation, Loss or Damage of any shipment, etc.) are in accordance with the Seller\'s terms of Shipment.
Related products
FridaBaby Infant Head-Hugging Hairbrush + Styling Comb Set, from The Makers of NoseFrida
There is no AI review summary.
FridaBaby The Windi Gas And Colic Reliever for Babies (10 Piece)
There is no AI review summary.
Grow-with-Me Training Toothbrush Set | Infant to Toddler Toothbrush Oral Care for Sensitive Gums by Frida Baby
There is no AI review summary.
Medela Single Mini Electric Breastpump
There is no AI review summary.
Munchkin Arm & Hammer Diaper Pail Refill Rings, 2,176 Count, 8 Pack (272 Count each)
There is no AI review summary.

